• تماشای «هفده شهر قفقاز» از شبکه سحر

مستند «هفده شهر قفقاز» به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی اصغر فردی از کانال آذری شبکه سحر پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، کارگردان این مستند برای تهیه و تصویربرداری به مکان ها و شهرهای مختلف کشورهای آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و منطقه قره باغ سفر کرده و در بررسی دقیق و موشکافانه به کشف آثار و نشانه های تمدن ایرانی و اسلامی پرداخته است.

منطقه قفقاز به دلیل محاصره 70 ساله در میان دیوارهای آهنین در جهان دانش بشری مهجور مانده است کوه افسانه ای قاف، سیمرغ، ققنوس وغار اصحاب کهف محل نشست کشتی حضرت نوح(ع) بر سر دو کوه نفرین شده حارث و حویرث همه در قفقازند.

این منطقه به دلیل محاصره طولانی مدت در میان دیوارهای آهنین در جهان دانش بشری نیز مهجور مانده است و علوم مردم شناسی، قوم شناسی، زبان شناسی و دیگر شاخه ها در همین 7 دهه بالیده است. جنگ های آبخازستان، اوستیای شمالی، چچنستان، داغستان و قره باغ در همین جغرافیا رخ داد و نگاه جهان را به سوی خود کشید.

در حالی که افکار عمومی جهان از اجزا و عناصر این منطقه نسبتا بی خبر بود. قفقاز مهد شگفتی هاست، جغرافیای اسطوره های تاریخی و گاهواره نخستین انسان است. «باب الحدید» یا «سد ذوالقرنین» یا «سد یائجوج و مائجوج»، «صخره موسی(ع)»، «شهر سبا»، «آب حیات» یا «چشمه حیوان» که در قرآن در سوره کهف آمده ، همگی به قفقاز مربوط است.  در اسطوره های مشرق زمین با «سد اسکندر» یا همان «دیوار دربند»، «چاه» یا «ظلمات اسکندر» و کوه «خضر زنده» برخورد می کنیم که همگی در قفقاز است و....

مستند «هفده شهر قفقاز» از شنبه 17 مهر، هر شب ساعت 22:30 به وقت تهران با زمان تکرار صبح روز بعد 9:40 با زبانگردانی و دوبله به زبان آذری مهدی حسین زاده بر روی آنتن کانال آذری شبکه سحر است.

 

مهر ۱۷, ۱۴۰۰ ۱۵:۰۶ Asia/Tehran