• برگزاری نمایشگاه فرهنگی ایران در سوریه/ از همکاری با ایران استقبال می کنیم

وزیر فرهنگ سوریه از قوت و درخشش تمدن ایران و میراث ارزنده فرهنگی و تاریخی دو کشور ایران و سوریه به عنوان زمینه هایی یاد کرد که می‌تواند اراده مشترک دو کشور برای بسط همکاری‌ها را به اهداف متعالی آن نزدیک کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، وزیر فرهنگ سوریه در جریان سفر هیئت بلندپایه سوری به کشورمان، روز دوشنبه 21 شهریور بعد از دیدار با دکترپیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما و گفت و گو درباره همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور و برنامه‌ریزی برای گسترش ارتباطات رسانه‌ای فی‌مابین ، از شبکه خبری العالم معاونت برون مرزی دیدار کرد. احمد نوروزی، معاون برون مرزی، محمدعلی صالحی، مدیر شبکه العالم و جمعی از مدیران معاونت برون مرزی و شبکه العالم ، لبانه مشوح، وزیر فرهنگ سوریه را همراهی کردند.

نوروزی ضمن خوش‌آمدگویی به وزیر فرهنگ سوریه و هیئت همراه، گسترش روابط فرهنگی فی‌مابین دو کشور ایران و سوریه را گرم و امیدوارکننده دانست و گفت: امیدواریم در آینده شاهد  تعامل بیشتری در حوزه های هنری و فرهنگی و برنامه سازی میان دو کشور باشیم.

مشوح نیز ضمن تشکر، با حضور در استودیو برنامه زنده خبری شبکه العالم از دغدغه‌های مشترک فرهنگی میان دو کشور و راه‌های گسترش و تعمیق پیوندهای دو ملت سخن گفت.

وزیر فرهنگ سوریه در این برنامه اظهار کرد: شرایط دشواری که سوریه در آن به سر برده، عامل برخی مشکلات است که مهم‌ترین این مشکلات چگونگی حفظ آثار باستانی است، آثاری که در فهرست میراث جهانی آمده است. ما مرحله ثبت آثار باستانی را به پایان برده ایم و هم اکنون مرحله جدیدی را آغاز کرده ایم و در آن برخی مشکلات را در حفظ آثار باستانی یافته ایم و البته شکی نیست که شرایط دشوار سوریه عامل اصلی این مشکلات است.

وی با اشاره به سرقت برخی آثار باستانی از مکان‌های باز تاریخی یا از موزه‌های طبیعی مانند تدمر و حوض فرات گفت: یکی از اقدامات ما فراهم‌‌آوردن مدرک از مکان‌ها و آثار باستانی است که این امکان را فراهم می آورد تا حقوق خود را از طرف های خارجی مطالبه و آثار به سرقت رفته را مشخص کنیم.

وزیر فرهنگ سوریه درباره اقدامات این وزارتخانه برای بازپس‌گیری آثار به سرقت رفته گفت: قوانینی بین المللی و نیز توافقاتی جهانی در این زمینه وجود دارد که سوریه آنها را امضا کرده است و دیگر کشورهای امضا کننده نیز باید به آنها پایبند باشند؛ هرچند که راه طولانی است و ما با وجود مشکلات بسیار در مسیر باز پس گیری آثار باستانی به سرقت رفته گام برمی داریم.

این مقام بلندپایه سوری تاکید کرد: ازسرگیری ساماندهی بایگانی دیجیتال صوتی و تصویری این امکان را فراهم می آورد تا سوریه حقوق باستانی خود را مطالبه و از تکرار سرقت آثار باستانی در آینده جلوگیری کند. هدف دیگر ما حمایت از انسان و میراث آن از طریق بازسازی اندیشه و تحلیل گذشته است.

وزیر فرهنگ سوریه گفت: بازسازی اندیشه، اقدامی موثر و ساختاری است که همه طرف های دولتی و خصوصی در آن شرکت می‌کنند.

مشوح تأکید کرد: ما برای ساختن سرنوشت و آینده کشور خود مشارکت و با ظلم مقابله و تلاش می کنیم حاکمیت ملی خود را قوام بخشیم. آنچه هم اکنون انجام می دهیم، همکاری فرهنگی چند جانبه است و ما از تبادل گروه های هنری و کارشناسان در همه زمینه های هنری سخن می گوییم و سوریه از این نظر تولید کننده بزرگ فرهنگی است.

وی با اشاره به دیدار خود از آثار باستانی تاریخی و دینی در ایران از جمله تخت جمشید، گفت: ما در منطقه ای زندگی می کنیم که سابقه فرهنگی و تمدنی طولانی دارد و یکی از پایه های اصلی این فرهنگ و تمدن، استقبال از میهمانان و تعامل با آنها است؛ درست همان‌گونه که در ایران مشاهده می کنیم. همچنین به خوبی می توان دید که زنان در تمدن های سرزمین فارس تا چه میزان از حقوق خود برخوردار بوده‌اند و هستند. ما این موفقیت تمدنی را ارج می نهیم.

در بخش دیگری از سخنان خود، وزیر فرهنگ سوریه تصریح کرد: ما مسئولیت مشترک داریم که در زمینه امور فرهنگی و نیز در زمینه های اقتصادی و سیاسی با یکدیگر همکاری کنیم و البته به این منظور تلاش های بسیاری شده است و اراده مشترک ملی دو کشور در این جهت است. جمهوری اسلامی ایران دارای تولیدات فرهنگی بزرگی است، به ویژه در زمینه سینما، و ما به همکاری با ایران و استقبال از کارشناسان ایرانی در این زمینه تکیه می کنیم. کمیته مشترکی در این زمینه وجود دارد و به یاری خدا دمشق در دو هفته آینده میزبان نمایشگاه فرهنگی منحصر به فردی از ایران خواهد بود و آن هفته فرهنگی ایران است که علاوه بر تولیدات فرهنگی از ایران، غذاهای ایرانی نیز در آن به نمایش گذاشته و عرضه می شود و امیدواریم که ما نیز هفته فرهنگی سوریه را در ایران برگزار کنیم.

 

شهریور ۲۲, ۱۴۰۱ ۱۰:۵۷ Asia/Tehran