• برهم زدن توازن قوا در طرح های اقتصادی و استعماری غرب در قزاقستان توسط روسیه

تحلیلگر آذربایجانی در گفت و گو با رادیو آذری معاونت برون مرزی بیان کرد: روسیه با سبقت گرفتن از طرح «تابستان گرم قزاقستان 2022»، طراحی های انگلیس و ترکیه را برای به در اختیار گرفتن تمامی منابع قدرت و ثروت و راه های ارتباطی بین المللی در قزاقستان بر هم زد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، «شیخ اورخان محمدوف» تحلیلگر آذربایجانی در گفت وگو با برنامه «آچیق سوز» رادیو آذری اداره کل آسیای میانه وقفقاز حوزه معاونت برون مرزی برون مرزی درتبریز گفت : روس ها اطلاعاتی به دست آورده بودند که انگلیس قرار است در تابستان 2022، اوضاع قزاقستان را فعال سازد تا از این طریق بتواند راه جدید «ابریشم» که چین را به روسیه و اروپا و غرب متصل می کند، در اختیار خود بگیرد و تسلط شرکت های انگلیسی بر منابع اورانیوم قزاقستان  و نیز بر مناطق غربی و نفتی قزاقستان را تحکیم کند. قرار بود با فعال کردن مسایل قزاقستان، روسیه در شرایط دشورای قرار داده شود و منبع مهم تامین گندم و غلات برای ایران از بین برده شود و محاصره اقتصادی ایران نیز تکمیل شود. تحلیلگران و کارشناسان روسی با درک این موضوع، روند حوادث را تسریع کردند و زمان وقوع حوادثی که برای تابستان 2022 طراحی شده بود را، چند ماه جلو انداختند .

بدین ترتیب  محاسبات انگلیس و ترکیه که نقش اسب تروای انگلیس را در آسیای مرکزی و قفقاز بازی می کند، بر هم ریخته شد . به نحوی که سلول های تخریبی خفته ای که در جای جای قزاقستان برای اغتشاش تعبیه شده بودند، چند ماه زودتر از موعد شروع به فعالیت کرده و در نتیجه خرابکاری های آنها، «قاسم ژامرت توقایف» رییس جمهوری قزاقستان ناچار شد، فقط در یک روز سه بار از سازمان پیمان امنیت جمعی درخواست کمک کند و با استفاده از این فرصت، ارمنستان به عنوان رییس دوره ای این سازمان برای اعزام نیروهای سازمان امنیت جمعی به قزاقستان فعال و در این کشور نیروهای این سازمان در قزاقستان مستقر شدند.

اورخان محمدوف ادامه داد: روسیه با این کار به چند هدف مهم می رسد، کنترل راه جدید ابریشم، کنترل منافع ثروت عظیم قزاقستان و راه های ارتباطی این کشور که محرک مهم اقتصاد روسیه نیز می باشد، از آن جمله است. اما، این ها به معنای الحاق قزاقستان به روسیه نیست، بلکه به معنای اتحاد با روسیه است. طبیعی است که روسیه در این راه مشکلات جدی در قزاقستان خواهد داشت. اما، روسیه ظرفیت حل این مشکلات را در قزاقستان دارد. زیرا، روسیه بازیگر اصلی در این منطقه است و توانسته است در بازی سبقت بگیرد. همانطور که روسیه در قراباغ و جمهوری آذربایجان نیز همین کار را انجام داد و  با بازی دادن ترک ها، قراباغ را به دست گرفت و پس از چند دهه ارتش خود را در خاک جمهوری آذربایجان مستقر کرد.

اورخان محمدوف افزود: با این تحولات قزاقستان، ایران نیز از ضربه بزرگی که از ناحیه طراحی های انگلیس برای قزاقستان در انتظارش بود، نجات یافت. زیرا، قزاقستان صادر کننده مهم غلات به ایران است و اگر «طرح تابستان 2022» قزاقستان عملیاتی می شد، محاصره اقتصادی ایران تکمیل می شد و ایران از یک طرف از منبع مهم غلات محروم می شد و از سوی دیگر، طرح قزاقستان برای استفاده از بندر چابهار برای دسترسی به عمان و دبی و سنگاپور منتفی می شد. اما، اگر روسیه بتواند اوضاع قزاقستان را تثبیت کند، این طرح مجددا به کار خواهد افتاد.

اورخان محمدوف تکرار وقایع قزاقستان در جمهور آذربایجان را نیز محتمل دانست و گفت: تشابه هایی میان قزاقستان و جمهوری آذربایجان وجود دارد که نارضایتی عمومی از عملکرد خانواده های حاکم  از آن جمله است. بخصوص در سال 2023 که موعد قرارداد نفتی قرن جمهوری آذربایجان به سر می رسد و شرکت های بزرگ نفتی مجددا به چالش کشیده خواهد شد و ممکن است وقایع مهمی در جمهوری آذربایجان روی دهد. اما، حاکمیت کنونی جمهوری آذربایجان هنوز منافع روسیه را تامین می کند. ولی اگر این موضوع تضعیف شود، ممکن است حوادث شبیه قزاقستان در جمهوری آذربایجان هم روی دهد.

اورخان محمدوف بیان کرد: در ریشه یابی اجتماعی تحولات قزاقستان نیز به چند نکته مهم از جمله «نظام اجتماعی کاستی و طبقاتی و طایفه ای قزاقستان»، «موقعیت راهبردی – سیاسی و راهبردی – اقتصادی» این کشور پهناور و ثروتمند باید توجه داشت تا بتوان موضوع اغتشاش و عوامل اغتشاش را به درستی شناخت و تحلیل کرد. قزاقستان را به علت وجود نظام اجتماعی طایفه ای اش «هندوستان ثانی» لقب می دهند. یعنی یک نوع نظام کاستی در آنجا نیز وجود دارد. چندین قرن است که این سرزمین به سه «ژوز» تقسیم شده است؛ «ژوز کوچک»، «ژوز متوسط» و «ژوز بزرگ». نظام اجتماعی موجود در این سه «ژوز» از ویژگی های  خاص قزاقستان است. در این ژوزها طبقات و طایفه های مختلفی وجود دارند که از«توره» (نوادگان چنگیز خان) گرفته تا «مانقیت» ها که این نظام طبقاتی مشابه کاست های موجود در هند است. با شناخت و تحلیل این نظام اجتماعی می توان به ریشه یابی عوامل اغتشاش ها در قزاقستان نیز پرداخت.

در پایان این کارشناس سیاسی آذربایجانی به رادیو آذری برون مرزی گفت: علاوه بر اهمیت فوق العاده موقعیت راهبردی – سیاسی و راهبردی – اقتصادی قزاقستان باید در تحلیل اوضاع این کشور به حضور سه و نیم میلیون روس در میان جمعیت 19 میلیونی قزاقستان و موقعیت این کشور میان روسیه و سایر کشورهای آسیای مرکزی و چین، موقعیت قزاقستان به عنوان منبع مهم تامین غلات برای ایران، موقعیت و نقش قزاقستان در راه های ارتباطی کشورهای مهم دنیا و سرمایه گذاری کلان قزاقستان در زمینه راه جدید ابریشم، همسایگی با استان «اویغور» نشین چین و حضور 300 هزار نفر اویغور در جمعیت قزاقستان، نیز مورد توجه قرار گیرد. همچنین باید توجه داشت که طی سه دهه خانواده «نورسلطان نظربایف» و اقوامش به نحو دلخواه خود و بر اساس منافع خانواده های حاکم و نه براساس منافع ملی، این کشور را اداره و موجبات نارضایتی عمومی را فراهم کرده اند.

در نظام اجتماعی قزاقستان طبقه مانقیت ها تحقیر شده است و در وضعیت تاسف آوری قرار دارد. خانواده حاکم نظربایف در سال های گذشته به شدت به انگلیس نزدیک شده بود و با ترکیه همکاری می کرد. ترکیه در واقع مجری طرح «ریچارد مور»، رییس سازمان «ام آی 6» انگلیس برای «توران بزرگ» است که قزاقستان در آن نقش مهمی دارد و به همین منظور ترکیه در قزاقستان صاحب نفوذ شده و نظربایف نیز بسترساز این نفوذ ترکیه بوده است و این شرایط نمی توانست موجبات رضایت روسیه را فراهم کند.

 بنابراین ، روسیه به سمت توکایف متمایل و نظربایف از حاکمیت محروم و به شورای امنیت ملی قزاقستان برده شد و توکایف در راس قدرت در قزاقستان قرار گرفت تا منافع روسیه تامین شود.

 

دی ۲۵, ۱۴۰۰ ۰۹:۱۳ Asia/Tehran